Blog
Zvuk budíku, ať už je jakýkoliv, není ráno nic příjemného. A co když vám řekneme, že to jde i jinak. Bez stresu a přirozeně. Místo zvukového šoku si vyberte světlo a zpříjemněte si tak vaše ranní vstávání. Jak to funguje? To si přečtěte v našem článku.
Buzení světlem je šetrnější a přirozenější
Probouzení se pomocí budíku a zvukového signálu pro nás zkrátka není přirozené. V podstatě se tak budíme šokem. Z toho důvodu na sobě můžeme pozorovat pocity jako rozlámanost, podrážděnost a že po probuzení vlastně vůbec nejsme vzhůru apod. Na podzim a v zimě je to pak ještě horší, protože většinou vstávame před východem slunce.
Lidské tělo je ale od pradávna nastavené na vstávání s východem slunce. Ten odstartuje pokles hormonu melatonin, který nám pomáhá se spánkem. My se tak přesouváme mezi spánkovými fázemi a začneme bdít. S rostoucím světlem pak pomalu a plynule přecházíme do lehčích fází spánku až se nakonec úplně probudíme. Díky tomu se po probuzení cítíme opravdu vzhůru.

Světlo a cirkadiánní rytmus
Cirkadiánní rytmus je biologický rytmus, který má periodu přibližně 24 hodin (může kolísat mezi 20 až 28 hodinami). Jednodušeji řečeno se jedná o opakující se změny fyziologických funkcí jako sekrece hormonů, krevní tlak, tělesná teplota apod. S tím jsou spojeny i naše biologické hodiny, které regulují spánkové cykly.
Naše těla tak reagují na podněty různě podle aktuální denní doby. Hlavně pak před obvyklým časem spánku a po probuzení. Děje se to v závislosti na produkci melatoninu. Když je venku tma, tělo produkuje melatoninu více a přechází do odpočinkového stavu.
Naopak během dne, když je světlo, tělo produkci melatoninu potlačuje. Přes noc pak může produkce tohoto hormonu vzrůst až desetkrát více. Světlo během noci může naopak blokovat jeho nárůst a tím vám ztížit usnutí nebo úplně narušit spánkové cykly a tak například omezit čas strávený v hlubokém spánku. Z toho je patrné, jak má na náš spánek světlo velký vliv.
Jak to tedy funguje v praxi?
Zhruba půl hodinu před zazvoněním vašeho budíku se začne postupně rozsvěcet světlo. To přechází z červeného spektra až po jasné “denní” světlo. Tím žárovka či LED pásek simulují svítání. Díky pozvolnému přechodu světla se postupně probouzíte a přesouváte mezi spánkovými cykly, jak jsme popsali výše. V momentě zazvonění budíku jste buď již vzhůru nebo se jednodušeji probudíte a pro tělo to není šok, je už připravené.
Jako melodii si můžete nastavit třeba zpěv ptáků nebo podobnou melodii, která bude simulovat přírodu a pro tělo bude opět trochu přirozenější se na tento podnět probudit.
Kompatibilita s našimi světly
Stačí si do našeho závěsného, nástěnného či stolního osvětlení vybrat jakoukoliv žárovku Philips Hue a bude to fungovat. Pokud jste si vybrali světlo s LED pásky, je potřeba si vybrat chytrou variantu buď Loxone nebo Philips Hue, pouze bezdrátové ovládání stačit nebude.
Philips Hue s led páskami a bránou je jednoduché a efektivní řešení buzení světlem a slouží i jako hezký vstup do chytrého domácího osvětlení. S automatizací je možné kombinovat i vytažení žaluzií. Pokud chceme spát déle, jsou žaluzie zatažené a místo rozsvícení světla se začnou postupně vytahovat.

Výhody buzení světlem
Buzení světlem má hned několik klíčových výhod, které nám pomohou k lepšímu spánku i buzení:
- Kvalitnější spánek a snadnější buzení. Simulace svítání napomůže synchronizovat biologické hodiny s přirozeným světelným cyklem.
- Dobrá nálada a méně ranního stresu. Postupné rozsvěcení může zlepšovat náladu, snížit ranní stres a zvýšit hladinu energie. To přispívá k lepšímu startu do nového dne.
- Probuzení bez podráždění a únavy. Tělo se probudí přirozeně a vyhne se šoku z vytržení z hlubšího spánkového cyklu.
Tento typ buzení je obzvláště prospěšný v podzimních a zimních měsících, kdy je ráno tma a přirozené světlo je omezené.
Konkrétní nastavení s Philips Hue
Máme-li ložnici vybavenou osvětlením Philips Hue, které je trvale napájeno ze sítě, potom je řešení jednoduché. V aplikaci Philips Hue přejděte do záložky Automatizace. Zvolte nabídku probouzení světlem. Nastavte si rozvrh a dny, kdy chcete světlem probouzet.
Zvolte místnost a světla, která se o to mají postarat. A pokud vaše světla podporují změnu teploty barvy, dostanete navíc výběr ze dvou módů. Kdy jeden je jen jednoduché rozsvěcování, zatímco druhý mod kopíruje gradient teplot východu slunce.
Probouzení probíhá tak, že se světlo pozvolna začne rozsvěcovat 30 minut před vaším naplánovaný probuzením. Tuto dobu můžete upravit dle vašich potřeb v rozmezí 5 – 60 minut, když otevřete již vytvořenou automatizaci. Upravit lze také výkon světel a je zde možnost světla po určité době automaticky vypnout.
Výhodou je jednoduché nastavení. Nevýhodou může být fakt, že aplikaci nelze synchronizovat s budíkem na telefonu. Musíte si tak nastavit 2 zařízení.

Vyzkoušejte buzení světlem a pociťte rozdíl
Buzení světlem je efektivní a moderní způsob, jak začít den přirozeně a s úsměvem. Sice nevyřeší vaše problémy, ale pomůže vám se na ně lépe vyspat. Postupné rozsvěcování a možnost integrace do chytré domácnosti přinese do vašeho života nejen zdravotní výhody, ale také komfort spojený se snadným používáním.
Chcete-li se lépe probouzet a už od rána být ve větší pohodě, buzení světlem pro vás bude skvělou volbou. Začněte s jednoduchým řešením jako je Philips Hue a postupně objevujte možnosti, které vám tato technologie nabízí.
Doporučujeme s nastavením buzení světlem experimentovat a vyzkoušet si, jak vaše tělo reaguje, abyste našli perfektní nastavení pro vaše potřeby.